GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA

Galeria Architektów FORMA,  WBiA / Budynek Architektury, ul. Żołnierska 50 w Szczecinie, we wtorek 20-go marca, miała przyjemność zaprezentować wystawę Aleksandry Satkiewicz-Parczewskiej zatytułowaną "Architektura Muzyki - Muzyka Architektury". Wystawa dowodzi wzajemnych związków architektury i muzyki oraz prezentuje możliwości transpozycji kompozycji muzycznych na kompozycje architektoniczne

Jest to forma podsumowania działań twórczych, które Autorka realizuje od lat na gruncie naukowym, dydaktycznych i artystycznym. Ekspozycję tworzą prace studentów architektury wykonane pod kierunkiem Aleksandry Satkiewicz-Parczewskiej oraz jej najnowsze instalacje szklane do muzyki Marka Jasińskiego ("Exultate Deo" i "Psalm 100"), Wojciecha Kilara ("Krzesany") i Wiesława z Szamotuł ("Już się zmierzcha"). Podczas wernisażu, prezentacji prac towarzyszyła ekspozycja utworów muzycznych, a także muzyka wykonywana na żywo, przez chór OIL "Remedium", pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke. Recenzentami wystawy są: architekt wnętrz, profesor zwyczajny Wojciech Hora z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz dyrygent, profesor Ryszard Handke, piastujący funkcję rektora Akademii Sztuki w Szczecinie.

Aleksandra Satkiewicz-Parczewska, jest architektem, profesorem nadzwyczajnym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej zainteresowania naukowe są związane z psychologią architektury i estetyki, percepcją kompozycji architektonicznej oraz związkami między architekturą a muzyką. Jest autorką dwóch monografii "Rytm jako istotny element kompozycji w architekturze w aspekcie historycznego rozwoju formy na tle analogii z muzyką" oraz "Kompozycja architektoniczna a jej percepcja". Specjalizuje się w projektowaniu wnętrz, także sakralnych, oraz w projektowaniu witraży i ich wykonawstwie z wykorzystaniem fusingu i eksperymentalnych technologii (liczne realizacje w Szczecinie i w Polsce). Jej prace były eksponowane na wystawach autorskich i zbiorowych w Polsce, Kanadzie i Anglii.

Czytaj dalej