Soundscapes - Przestrzeń Dźwięku

Dwupłytowe nagranie utworów zrealizował Chór Akademicki Profesora Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. To pierwsza monograficzna płyta z muzyką Marka Jasińskiego.

Nagrany w technologii sourround, co znaczy, że można takiej płyty słuchać w domu na zestawie kina domowego z zachowaniem efektów przestrzennych, które kompozytor zastosował w swoich utworach.

Czytaj dalej

Symfonia In principio

In Principio to żywioł muzykowania, radość, prowokowanie słuchacza, aluzje do klasyki XX w., wyraziste kontrasty temp, rytmów i faktur – ruch i spokój, zmysłowość i duchowość, bezrefleksyjne szaleństwo i refleksyjne wyciszenie. Na płycie – świetnie przygotowana orkiestra, pod zegarmistrzowską ręką Zygmunta Rycherta – gra 40-minutową symfonię wspartą na wyjątkowo trudnej partii chóru (ze słowami z Genesis, De revolutionibus Kopernika i z Księgi Psalmów).

Czytaj dalej

KOLĘDY I PASTORAŁKI

Dwupłytowe nagranie znanych kolęd i pastorałek w ciekawym opracowaniu Marka Jasińskiego zrealizowane przez Chór Akademicki Profesora Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

To już druga płyta z muzyką Marka Jasińskiego.

Czytaj dalej

EGO SAPIENTIA - KANTATA O MĄDROŚCI

Kantata Ego Sapientia jest trzecią częścią tryptyku maryjnego prof. Marka Jasińskiego - cyklu utworów oratoryjno-kantatowych na chór, mezzosopran i orkiestrę symfoniczną. Pierwszy utwór Canticum sapientiale Mariae powstał na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, drugi, Mater omnium sapientia na zamówienie Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prawykonanie kantaty miało miejsce 12 czerwca 2009 roku w rokitniańskiej bazylice, podczas obchodów XX rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Podczas koncertu w gorzowskiej filharmonii Biskup Stefan Regmunt -  Pasterz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, której patronką jest Rokitniańska Pani - podkreślił, że pielgrzymi licznie przybywają już od ponad 340 lat na rokitniańskie wzgórze, aby właśnie tam „zakosztować mądrości” i u źródła nią się napełnić.

Czytaj dalej